Materiály pro cirkulární ekonomiku: geopolymerní kompozity na odpadní bázi s hybridní výstuží

Poskytovatel: M-ERA.NET (TA ČR)
Doba řešení: 5.2022-4.2025
Číslo projektu: GEOSUMAT

GEOSUMAT - OFICIÁLNÍ WEBOVÉ STRÁNKY

Konsorcium: UiT, The Arctic University of Tromso (NO), Gerosion Ltd (IS), Cracow University of Technology (PL), Specjalistyczne Przedsiebiorstwo Gornicze sp. zo.o. (PL), Babes-Bolyai University (RO), Czech Technical University in Prague (CZ), CHEMSTR-Safarik (CZ), ReforceTech AS (NO)

Podporující agentury: RCN (Norway), RANNIS (Iceland), NCBR (Poland), UEFISCDI (Romania), TACR (Czech Republic)

Materiály pro oběhové hospodářství: Geopolymerní kompozity na bázi průmyslového odpadu s hybridní výztuží. Hlavním cílem je návrh a charakterizace nových vlákny vyztužených ekologických geopolymerních (GP) kompozitů založených na průmyslových a těžebních odpadech s ohledem na:

• Využití místních zdrojů odpadu pro podporu místních podniků a přispění k zásadám oběhového hospodářství.

• Dosažení snížení CO2 prostřednictvím náhrady betonu ve stavebních aplikacích a jeho zachycování během fází tuhnutí a tvrdnutí.

• Podporu ochranu přírodních zdrojů.

Dalším cílem řešení projektu je dosažení zlepšení mechanických a funkčních vlastností materiálu pomocí hybridní váztuže (skleněné minibary, čedičová vlákna a odpadní polymerní materiály ve formě vláken). Výsledné GP kompozity budou určeny pro stavební aplikace, např. pro konstrukce vhodné pro chemicky agresivní přímořské prostředí a pro výrobu průmyslových podlah.

Řešitel

Lukáš Fiala