Technologická mise v Mexiku

Technologická mise v Mexiku

Technologická mise v Mexiku

21.6.2019

Lukáš Fiala se v termínu 3.6. - 7.6.2019 zúčastnil za Fakultu stavební ČVUT Technologické mise v Mexiku. Mise vedená náměstkem MPO Ing. Eduardem Muřickým byla zaměřena na oblast pokročilých materiálů a širší spolupráci v oblasti inovací, startupů a technologických řešení.

Cílem mise bylo v souladu s Inovační strategií České republiky 2019-2030 prohloubit spolupráci mezi výzkumnými institucemi obou zemí v oblasti inovací a nových technologií a zvýšit šance českých firem prorazit na mexickém trhu v inovačních tématech. 

V rámci programu v hlavním městě Mexico City se mise setkala se zástupci špičkových výzkumných a inovačních center - s Institutem pro výzkum pokročilých materiálů Mexické národní autonomní univerzity (UNAM), Centrem pro výzkum a pokročilá studia (CINVESTAV) a Národním polytechnickým institutem (IPN), se nimiž si vyměnila informace o aktuálních výzkumných projektech, možnostech bilaterárních programů doktorského studia, mobility studentů a výzkumných pracovníků. Institucionální možnosti podpory vzájemné výzkumné spolupráce byly následně předmětem jednání s výkonnou ředitelkou Mexické vládní agentury pro spolupráci pro rozvoj (AMEXCID) a s mexickou Národní radou pro vědu a technologie Mexika (CONACyT). Jedním z cílů jednání bylo i prohloubení spolupráce s Akademií věd, která trvá již bezmála padesát let.

Po návštěvě hlavního města se mise zúčastnila i řady jednání v mexickém "Silicon Valley" - Guadalajaře. Jednala zde s Ministerstvem pro inovace, vědu a technologie a navštívila excelentní centra vědy a výzkumu státu Jalisca - Centrem pokročilých technologií (CIATEQ), Centrem pro výzkum, podporu technologií a vývoj (CIATEJ), Univerzitou Guadalajara (UDG), Technologickým institutem Mario Molina (TECMM) a Konsorciem vysokých škol Jalisca. Na jednáních s obchodními komorami se prezentovali i české firmy se zájmem o projekty s Mexikem.  

Oficiální tisková zpráva MPO zde